Plugins - Easy Table of Contents - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (597 entries)

en:  :Easy Table of Contents has updated its action hooks & filter hooks names from "ez_toc_" to "eztoc_" prefix for better naming convention. Below is the list of legacy action hooks with new action hooks names. Please update your custom code accordingly because these will be removed in future updates
tr:  :Easy Table of Contents, daha iyi bir adlandırma düzeni için eylem kancaları ve filtre kancalarının adlarını “ez_toc_” önekinden “eztoc_” önekine güncelledi. Aşağıda eski (legacy) eylem kancaları ile yeni eylem kancası adlarının listesi yer almaktadır. Bu kancalar ilerideki güncellemelerde kaldırılacağından, lütfen özel kodunuzu buna göre güncelleyin.

en:  Support
tr:  Destek

en:  This is not case sensitive.
tr:   Bu, büyük/küçük harfe duyarlı değildir.

en:  Upgrade
tr:  Yükselt

en:  Use an asterisk
tr:   Yıldız işareti kullanın

en:  Website
tr:  Web sitesi

en:  for more documentation of `Easy Table of Contents`
tr:  `Easy Table of Contents` hakkında daha fazla belge için

en: %s: Widget class not found. Make sure this widget exists and the class name is correct
tr: %s: Widget sınıfı bulunamadı. Bu widget'ın var olduğundan ve sınıf adının doğru olduğundan emin olun

en: ( Avg Response within 48-72 hrs)
tr: (Ortalama 48-72 saat içinde yanıt)

en: (Response within 24 hrs)
tr: (24 saat içinde yanıt)

en: (Save $119)
tr: (119 $ tasarruf edin)

en: (Save $199)
tr: (199 $ tasarruf edin)

en: (Save $59)
tr: (59 $ tasarruf edin)

en: (Save $79)
tr: (79 $ tasarruf edin)

en: (Save $99)
tr: (99 $ tasarruf edin)

en: *Fruit Diet*
tr: *Meyve Diyeti*

en: 1 Column (Default)
tr: 1 sütun (varsayılan)

en: 1 Site License
tr: 1 Site Lisansı

en: 1 year Updates
tr: 1 yıllık Güncellemeler

en: 1. AUTOMATICALLY
tr: 1. OTOMATİK OLARAK

en: 10 Site License
tr: 10 Site Lisansı

en: 2 Columns
tr: 2 sütun

en: 2. MANUALLY
tr: 2. MANUEL OLARAK

en: 25 Site License
tr: 25 Site Lisansı

en: 3 Columns
tr: 3 sütun

en: 3 Site License
tr: 3 Site Lisansı

en: 3. DESIGN CUSTOMIZATION
tr: 3. TASARIM ÖZELLEŞTIRME

en: 4 Columns
tr: 4 sütun

en: 4. STICKY TABLE
tr: 4. STICKY TABLO

en: 40% OFF - Limited Time Only
tr: %40 İNDİRİM - Sadece Sınırlı Süreli

en: 40% OFF on
tr: %40 İNDİRİM

en: 5. MORE DOCUMENTATION:
tr: 5. DAHA FAZLA DOKÜMANTASYON:

en: 50+ Features
tr: 50+ Özellikler

en: ACF Support
tr: ACF Desteği

en: AGENCY
tr: AJANS

en: Active Section Highlight Color:
tr: Aktif Bölüm Vurgu Rengi:

en: Active Section Text Color:
tr: Etkin bölüm metin rengi:

en: Add Request URI
tr: İstek URI'si Ekle

en: Add Self Reference Link
tr: Kendi referans bağlantısını ekle

en: Add SiteNavigation Schema for displayed table of contents
tr: Görüntülenen içindekiler tablosu için SiteNavigation Şeması ekle

en: Add request URI before anchor link.
tr: Çapa bağlantısından önce istek URI'si ekle.

en: Add self reference URI before anchor link.
tr: Bağlantı bağlantısından önce kendi referans URI’sini ekle.

en: Add the url of the pages that you do not want to show table of contents on. Any part or match of the url, will restrict table of contents from loading on those pages. Please add the urls in the new lines by clicking on "enter".
tr: İçindekiler tablosunu göstermek istemediğiniz sayfaların url'sini ekleyin. URL'nin herhangi bir kısmı veya eşleşmesi, içindekiler tablosunun bu sayfalarda yüklenmesini kısıtlayacaktır. Lütfen url'leri "enter" tuşuna tıklayarak yeni satırlara ekleyin.

en: Adds a user friendly and fully automatic way to create and display a table of contents generated from the page content.
tr: Sayfa içeriğinden oluşturulan bir table of contents oluşturmak ve görüntülemek için kullanıcı dostu ve tamamen otomatik bir yol ekler.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Advanced:
tr: Gelişmiş:

en: Affix or pin the widget.
tr: Widget'ı yapıştırın veya sabitleyin.

en: After Auto Insert, the Position option for choosing where you want to display the `Easy Table of Contents`.
tr: Otomatik Eklemeden sonra, `Easy Table of Contents`i nerede görüntülemek istediğinizi seçmek için Konum seçeneği.

en: After Image number
tr: Görsel numarasından sonra

en: After first heading
tr: İlk başlıktan sonra

en: After first paragraph
tr: İlk paragraftan sonra

en: After paragraph number
tr: Paragraf numarasından sonra

en: Ajax Load More
tr: Ajax Daha Fazla Yükle

en: Alignment
tr: Hizala

[ctx: Alignment]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: Alignment]
en: Top
tr: Üst

en: All the plans are year-to-year which are subscribed annually except for lifetime plan.
tr: Ömür boyu plan hariç tüm planlar yıllıktır ve yıllık olarak abone olunur.

en: All the plans are year-to-year which are subscribed annually.
tr: Tüm planlar yıllıktır ve yıllık olarak abone olunur.

en: Allow the user to toggle the visibility of the table of contents on header text
tr: Kullanıcının başlık metninde içindekiler tablosunun görünürlüğünü değiştirmesine izin ver

en: Allow the user to toggle the visibility of the table of contents.
tr: Kullanıcının table of contents görünürlüğünü değiştirmesine izin verin.

en: Alternate Headings
tr: Alternatif Başlıklar

en: Anchor targets are restricted to alphanumeric characters as per HTML specification (see readme for more detail). The default anchor prefix will be used when no characters qualify. When left blank, a number will be used instead.
tr: Bağlantı hedefleri HTML spesifikasyonuna göre alfanümerik karakterlerle sınırlandırılmıştır (daha fazla ayrıntı için beni oku'ya bakın). Hiçbir karakter uygun olmadığında varsayılan çapa öneki kullanılacaktır. Boş bırakıldığında, bunun yerine bir sayı kullanılacaktır.

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Appearance:
tr: Görünüm:

en: Apple Tree|Oranges|Yellow Bananas
tr: Elma Ağacı|Portakallar|Sarı Muzlar

en: Apply default anchor prefix option to all anchors whether characters qualify or not.
tr: Karakterlerin uygun olup olmadığına bakılmaksızın tüm çapalara varsayılan çapa öneki seçeneğini uygula.

en: Arabic
tr: Arapça

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto Insert
tr: Otomatik ekle

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

en: Before first heading (default)
tr: İlk başlıktan önce (varsayılan)

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Billed Annually
tr: Yıllık Faturalandırılır

en: Black
tr: Siyah

en: Black Friday, Cyber Monday, Christmas &amp; New year are the only times we offer discounts this big.
tr: Black Friday, Cyber Monday, Christmas &amp; Yeni yıl, büyük indirimler sunduğumuz tek zamanlardır.

en: Bold
tr: Kalın

en: Border Color
tr: Kenarlık Rengi

en: Bottom
tr: Alt

en: Box Title
tr: Kutu başlığı

en: Buy Now
tr: Şimdi Al

en: By special character
tr: Özel karaktere göre

en: By words
tr: Kelimeye göre

en: CJK Decimal
tr: CJK Ondalık

en: CJK Ideographic/trad-chinese-informal
tr: CJK İdeografik/trad-Çince-gayriresmi

en: Cambodian/Khmer
tr: Kamboçyaca/Khmer

en: Can I cancel my membership at any time?
tr: Üyeliğimi istediğim zaman iptal edebilir miyim?

en: Can I change my plan later on?
tr: Planımı daha sonra değiştirebilir miyim?

en: Can I use the plugins after my subscription is expired?
tr: Aboneliğim sona erdikten sonra eklentileri kullanabilir miyim?

en: Can we help? Please describe your problem
tr: Yardımcı olabilir miyiz? Lütfen sorununuzu açıklayın

en: Category
tr: Kategori

en: Center
tr: Ortala

en: Check official doc:
tr: Resmi belgeyi kontrol edin:

en: Child Font Size
tr: Child Yazı Tipi Boyutu

en: Choose where where you want to display the table of contents.
tr: Table of contents'i nerede görüntülemek istediğinizi seçin.

en: Choose your plan and upgrade in minutes!
tr: Planınızı seçin ve dakikalar içinde yükseltin!

en: Circle
tr: Çember

en: Click TOC Close on Mobile
tr: Mobil Cihazlarda TOC Kapat butonuna tıklayın

en: Click TOC Close on desktop
tr: Masaüstünde TOC Kapat'a tıkla

en: Close
tr: Kapat

en: Close Sticky Toggle on click over headings in desktop
tr: Masaüstünde başlıkların üzerine tıklandığında Yapışkan Geçişi Kapat

en: Close Sticky Toggle on click over headings in mobile devices
tr: Mobil cihazlarda başlıkların üzerine tıklandığında Yapışkan Geçişi Aç/Kapat

en: Collapsable Sub Headings
tr: Daraltılabilir Alt Başlıklar

en: Color for the numbers or bullets before each TOC item. Leave empty for default color.
tr: Her TOC öğesinin önündeki numaralar veya madde işaretleri için renk. Varsayılan rengi kullanmak için boş bırakın.

en: Compare Pro vs. Free Version
tr: Pro ile Ücretsiz Sürümü Karşılaştırın

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Contact a Human
tr: Bir Personel ile İletişime Geçin

en: Contents
tr: İçerikler

en: Continious Development
tr: Sürekli Gelişim

en: Continuous Innovation
tr: Sürekli İnovasyon

en: Continuous Updates
tr: Sürekli Güncellemeler

en: Counter
tr: Sayaç

en: Counter Position
tr: Sayaç Konumu

en: Create by Mediavine
tr: Mediavine tarafından oluşturuldu

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Height
tr: Özel Yükseklik

en: Custom Taxonomy
tr: Özel Taksonomi

en: Custom Theme
tr: Özel Tema

en: Custom Width
tr: Özel Genişlik

en: Custom title text to display above the table of contents like legend (e.g., "IN THIS ARTICLE", "TABLE OF CONTENTS").
tr: İçindekiler tablosunun üzerinde, başlık (legend) olarak görüntülenecek özel başlık metni (ör. “BU MAKALEDE”, “İÇİNDEKİLER”).

en: Customize Sticky TOC
tr: Yapışkan TOC'yi Özelleştir

en: Decimal (default)
tr: Ondalık (varsayılan)

en: Decimal Leading Zero
tr: Ondalık Baştaki Sıfır

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Anchor Prefix
tr: Varsayılan Çapa Öneki

en: Default Anchor Prefix For All
tr: Tümü İçin Varsayılan Çapa Öneki

en: Delete Data on Uninstall
tr: Kaldırma sırasında verileri sil

en: Delivering a good user experience means a lot to us, so we try our best to reply each and every question.
tr: İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak bizim için çok önemli, bu nedenle her soruyu yanıtlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Developer can use these below hooks for customization of this plugin:
tr: Geliştirici, bu eklentinin özelleştirilmesi için aşağıdaki kancaları kullanabilir:

en: Device Target
tr: Hedef Cihaz

en: Disable TOC in RestAPI
tr: RestAPI'de TOC'u devre dışı bırakma

en: Disable the automatic insertion of the table of contents.
tr: Table of contents'in otomatik olarak eklenmesini devre dışı bırakın.

en: Disabled (default)
tr: Devre dışı (varsayılan)

en: Disc
tr: Disk

en: Disclosure Closed
tr: Açıklama Kapalı

en: Disclosure Open
tr: Açıklama Açık

en: Display Header Label
tr: Ekran Üstbilgi Etiketi

en: Display no heading text
tr: Başlık metni yok olarak göster

en: Display table of contents links in multiple columns. Columns will stack on mobile/tablet screens.
tr: İçindekiler bağlantılarını birden fazla sütunda gösterin. Sütunlar mobil/tablet ekranlarda alt alta dizilir.

en: Display text when heading not available.
tr: Başlık mevcut olmadığında metni görüntüleyin.

en: Display the table of contents.
tr: Table of contents'i görüntüleyin.

en: Do I get updates for the premium plugin?
tr: Premium eklenti için güncelleme alabiliyor muyum?

en: Do not consider Paragraphs which are inside Blockqoute
tr: Blockqoute içinde yer alan Paragrafları dikkate alma

en: Do not consider Paragraphs which are inside Blockqoute.
tr: Blockqoute içinde yer alan Paragrafları dikkate almayın.

en: Do not show counters for the table of contents.
tr: İçindekiler tablosu için sayaçları gösterme.

en: Do you offer refunds?
tr: Para iadesi yapıyor musunuz?

en: Do you offer support if I need help?
tr: Yardıma ihtiyacım olursa destek sunuyor musunuz?

en: Do you want the latest update on
tr: En son gelişmeleri öğrenmek ister misiniz?

en: Documentation
tr: Dökümantasyon

en: Don't deactivate
tr: Devre dışı bırakma

en: E-mail support
tr: E-posta desteği

en: Earthly Branch
tr: Dünyevi Dal

en: Easily create TOC in Elementor with the widget without the need any coding or shortcode.
tr: Elementor'da herhangi bir kodlama veya kısa koda ihtiyaç duymadan widget ile kolayca TOC oluşturun.

en: Easily create TOC in Gutenberg block without the need any coding or shortcode.
tr: Herhangi bir kodlama veya kısa koda ihtiyaç duymadan Gutenberg bloğunda kolayca TOC oluşturun.

en: Easily create TOC with your custom ACF fields.
tr: Özel ACF alanlarıyla kolayca TOC oluştur.

en: Easy TOC Pro will enhances your website table of contents and takes it to a next level to help you reach more engagement and personalization with your users.
tr: Easy TOC Pro, web sitenizin içindekiler bölümünü geliştirir ve kullanıcılarınızla daha fazla etkileşime ve kişiselleştirmeye ulaşmanıza yardımcı olmak için bir sonraki seviyeye taşır.

en: Eg: .widget-area or #sidebar
tr: Örneğin: .widget-area veya #sidebar

en: Eg: /wiki/, /corporate/annual-reports/
tr: Örn: /wiki/, /corporate/annual-reports/

en: Eg: Contents, Table of Contents, Page Contents
tr: Örn: İçindekiler, İçindekiler Tablosu, Sayfa İçerikleri

en: Eg: href="/post/id#xxxx"
tr: Örn: href="/post/id#xxxx"

en: Eg: href="https://domain/post/id#xxxx"
tr: Örn: href="https://domain/post/id#xxxx"

en: Eg: i, toc_index, index, _
tr: Örn: i, toc_index, index, _

en: Elementor Widget
tr: Elementor Bileşeni

en: Email
tr: E-posta

en: Enable Support
tr: Desteği Etkinleştir

en: Enable This option when the TOC shortcode is used inside custom template, sidebar or when manually added do_shortcode("[ez-toc]") function in php files
tr: TOC kısa kodu özel şablon, kenar çubuğu içinde kullanıldığında veya php dosyalarına manuel olarak do_shortcode("[ez-toc]") işlevi eklendiğinde bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable Wrapping
tr: Sarma İşlemini Etkinleştir

en: Ensure anchors are in lowercase.
tr: Bağlantıların küçük harflerle yazıldığından emin olun.

en: Enter sticky toggle open button text here..
tr: Sticky geçiş açık butonu metnini buraya girin...

en: Enter your Email
tr: E-posta adresinizi girin

en: Ethiopic
tr: Etiyopya

en: Everything in Free, and:
tr: Her şey bedava ve:

en: Example: adding a span tag before the `Easy Table of Contents`
tr: Örnek: `Easy Table of Contents`den önce bir span etiketi eklemek

en: Examples:
tr: Örnekler:

en: Exclude Blockqoute
tr: Blockqoute'u hariç tut

en: Exclude By Matching Url/String
tr: Url/String Eşleştirerek Hariç Tut

en: Exclude Headings
tr: Başlıkları Hariç Tut

en: Exclude href from url
tr: href'i url'den hariç tut

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export Settings
tr: Ayarları Dışa Aktar

en: Export all ETOC settings to json file
tr: Tüm ETOC ayarlarını json dosyasına aktar

en: Extra Bold
tr: Ekstra Kalın

en: Extra Light
tr: Ekstra Açık

en: FREE
tr: ÜCRETSİZ

en: Fix Out of Memory / 500 Error
tr: Bellek Bitti / 500 Hatasını Düzeltme

en: Fixed
tr: Sabitlenmiş

en: Fixed Top Position
tr: Sabit Üst Pozisyon

en: Fixed/Sticky TOC
tr: Sabit/Yapışkan TOC

en: Font Option
tr: Yazı Tipi Seçeneği

en: Font Size
tr: Yazı Boyutu

en: Font Title Color:
tr: Yazı Tipi Başlık Rengi:

en: Font Weight
tr: Yazıtipi Genişliği

en: Footer (default)
tr: Alt Kısım (varsayılan)

en: For the following settings to apply, select the Custom Theme option.
tr: Aşağıdaki ayarların uygulanması için Özel Tema seçeneğini belirleyin.

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Free vs PRO
tr: Ücretsiz vs PRO

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: Fruit*
tr: Meyve*

en: Full AMP Support
tr: Tam AMP Desteği

en: General
tr: Genel

en: Generate TOC link ids
tr: TOC bağlantı kimliklerini oluştur

en: Generates a table of contents with your existing setup and makes them AMP automatically.
tr: Mevcut kurulumunuzla bir içindekiler tablosu oluşturur ve bunları otomatik olarak AMP yapar.

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Get This Offer Now
tr: Bu Teklifi Şimdi Alın

en: Get private ticketing help from our full-time technical staff & developers who helps you with the technical issues.
tr: Teknik konularda size yardımcı olan tam zamanlı teknik personelimiz ve geliştiricilerimizden özel biletleme yordamı ile yardım alın.

en: Get this following code and paste into your theme\'s function.php file:
tr: Aşağıdaki kodu alın ve temanızın function.php dosyasına yapıştırın:

en: Go to Sticky TOC tab to show Table of contents as sticky on your site.
tr: İçindekiler Tablosunu sitenizde yapışkan olarak göstermek için Yapışkan TOC sekmesine gidin.

en: Go to tab Settings &gt; Appearance for design customization.
tr: Tasarım özelleştirmesi için Ayarlar &gt; Görünüm sekmesine gidin.

en: Go to the tab Settings &gt; General section, check Auto Insert
tr: Ayarlar &gt; Genel sekmesine gidin, Otomatik Ekle seçeneğini işaretleyin

en: Goodlayers Core Builder
tr: Goodlayers Çekirdek Oluşturucu

en: Grey
tr: Gri

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: Gutenberg Block
tr: Gutenberg Bloğu

en: Hangul Consonant
tr: Hangul Ünsüzü

en: Header
tr: Üst Kısım

en: Header Label
tr: Başlık Etiketi

en: Header Label Tag
tr: Başlık Label Etiketi

en: Heading 1 (h1)
tr: Başlık 1 (h1)

en: Heading 2 (h2)
tr: Başlık 2 (h2)

en: Heading 3 (h3)
tr: Başlık 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
tr: Başlık 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
tr: Başlık 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
tr: Başlık 6 (h6)

en: Heading Label Tag
tr: Başlık etiket etiketi

en: Heading Text Direction
tr: Başlık Metni Yönü

en: Headings Padding
tr: Başlık Dolgusu

en: Headings Padding Bottom
tr: Başlıkların Altına Dolgu

en: Headings Padding Left
tr: Başlıkların Soluna Dolgu

en: Headings Padding Right
tr: Başlıkların Sağına Dolgu

en: Headings Padding Top
tr: Başlıkların Üstüne Dolgu

en: Headings:
tr: Başlıklar:

en: Heavenly Stem
tr: Semai Kök

en: Heavy
tr: Çok kalın

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help & Support
tr: Yardım & Destek

en: Hide Counter
tr: Sayacı Gizle

en: Hindi (Devanagari)
tr: Hintçe (Devanagari)

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Hooks
tr: Kancalar

en: Hooks (for Developers)
tr: Kancalar (Geliştiriciler için)

en: How to Use
tr: Nasıl Kullanılır

en: Hyphen
tr: Kısa çizgi

en: Hyphenate
tr: Tireleme

en: I Want To Upgrade!
tr: Yükseltmek İstiyorum!

en: I have other pre-sale questions, can you help?
tr: Satış öncesi başka sorularım da var, yardımcı olabilir misiniz?

en: I miss a feature
tr: Bir özelliği kaçırdım

en: I stopped showing TOC on my site
tr: Sitemde TOC göstermeyi bıraktım

en: I switched to another plugin
tr: Başka bir eklentiye geçtim

en: If you choose to affix the widget, do not add any other widgets on the sidebar. Also, make sure you have only one instance Table of Contents widget on the page.
tr: Widget'ı yapıştırmayı seçerseniz, kenar çubuğuna başka widget'lar eklemeyin. Ayrıca, sayfada yalnızca bir örnek İçindekiler widget'ınız olduğundan emin olun.

en: If you have a consistent menu across the top of your site, you can adjust the top offset to stop the headings from appearing underneath the top menu. A setting of 30 accommodates the WordPress admin bar. This setting only has an effect after you have enabled Smooth Scroll option.
tr: Sitenizin üst kısmında tutarlı bir menünüz varsa, başlıkların üst menünün altında görünmesini engellemek için üst ofseti ayarlayabilirsiniz. 30 ayarı WordPress yönetici çubuğunu barındırır. Bu ayar yalnızca Düzgün Kaydırma seçeneğini etkinleştirdikten sonra etkili olur.

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
tr: Vaktiniz varsa, lütfen neden devre dışı bıraktığınızı bize bildirin:

en: Ignore headings starting with "Fruit"
tr: "Meyve" ile başlayan başlıkları dikkate almayın

en: Ignore headings starting with "Fruit".
tr: "Meyve" ile başlayan başlıkları dikkate almayın.

en: Ignore headings that are exactly "Apple Tree", "Oranges" or "Yellow Bananas".
tr: Tam olarak "Elma Ağacı", "Portakallar" veya "Sarı Muzlar" olan başlıkları dikkate almayın.

en: Ignore headings with "Fruit Diet" somewhere in the heading.
tr: Başlığın bir yerinde "Meyve Diyeti" geçen başlıkları dikkate almayın.

en: Import Settings
tr: Ayarları İçe Aktar

en: Import/Export
tr: İçe Aktar/Dışa Aktar

en: Import/Export Settings
tr: Ayarları İçe/Dışa Aktar

en: Improve your  website performance by inlining your CSS.
tr: CSS'nizi satır-içi yaparak  web sitenizin performansını artırın.

en: Index
tr: İndeks

en: Initial View
tr: İlk Görünüm

en: Initial View on Device
tr: Cihaza göre başlangıç görünümü

en: Initially hide the table of contents.
tr: Başlangıçta table of contents'i gizleyin.

en: Inline CSS
tr: Satır-içi CSS

en: Insert table of contents.
tr: Table of contents ekleyin.

en: Inside
tr: İçinde

en: Is there a setup fee?
tr: Kurulum ücreti var mı?

en: It enable to compatibility if the page template is created with Beaver Builder.
tr: Beaver Builder ile oluşturulmuş sayfa şablonları için uyumluluğu etkinleştirir.

en: It enable to compatibility if the page template is created with SeedProd Pro.
tr: SeedProd Pro ile oluşturulmuş sayfa şablonları için uyumluluğu etkinleştirir.

en: It excludes TOC from Rest API Content.
tr: TOC'yi Rest API İçeriğinden hariç tutar.

en: It includes Goodlayers Builder content to TOC.
tr: Goodlayers Builder içeriğini TOC'a dahil eder.

en: It includes headings created by mediavine recipe card custom post.
tr: Mediavine tarif kartı özel gönderisi tarafından oluşturulan başlıkları içerir.

en: It is only temporary
tr: Bu sadece geçicidir

en: It will add page title to the list in TOC
tr: Sayfa başlığını TOC'daki listeye ekleyecektir

en: Japanese Formal
tr: Japonca Resmi

en: Japanese Informal
tr: Japonca Gayri Resmi

en: JavaScript (default)
tr: JavaScript (varsayılan)

en: Jump link works without adding ids in the URL
tr: Atlama bağlantısı URL'ye kimlik eklemeden çalışır

en: Keeps line break of headings while generating toc.
tr: Toc oluştururken başlıkların satır sonunu korur.

en: Korean Hangul Formal
tr: Korece Hangul Resmi

en: Korean Hanja Formal
tr: Korece Hanja Resmi

en: Korean Hanja Informal
tr: Korece Hanja Gayri Resmi

en: LIFETIME
tr: ÖMÜR BOYU

en: Laotian
tr: Laosca

en: Lead Dev
tr: Lider Geliştirici

en: Learn More
tr: Daha Fazla Öğren

en: Learn More.
tr: Daha Fazlasını Öğren.

en: Left
tr: Sola

en: Left to Right (LTR)
tr: Soldan Sağa (LTR)

en: Legacy Actions
tr: Eski Eylemler

en: Let's Upgrade Your Easy Table of Contents
tr: Easy Table of Contents'i Yükseltelim

en: Level [1.1]|Alternate TOC Header
tr: Seviye [1.1]|Alternate TOC Üstbilgisi

en: License
tr: Lisans

en: Lifetime License
tr: Ömür Boyu Lisans

en: Light
tr: Açık

en: Light Blue
tr: Açık Mavi

en: Limit Path
tr: Limit Yolu

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Link Hover Color
tr: Bağlantı Üzerinde Gezme Rengi

en: Link Visited Color
tr: Ziyaret Edilen Bağlantı Rengi

en: List Style Color
tr: Liste stili rengi

en: Load Js In
tr: Js'yi İçeri Yükle

en: Lower Alpha/Latin
tr: Alt Alfa/Latin

en: Lower Armenian
tr: Aşağı Ermenice

en: Lower Greek
tr: Küçük Yunanca

en: Lower Roman
tr: Küçük Romence

en: Lowercase
tr: Küçük harf

en: MULTIPLE
tr: ÇOKLU

en: Makes toggle (js method) work for Infinite Scroll – Ajax Loaded contents/posts.
tr: Sonsuz Kaydırma - Ajax Yüklü içerikler / gönderiler için geçişin (js yöntemi) çalışmasını sağlar.

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Manual Adding sitemap categories shortcode
tr: Site haritası kategorilerini shortcode ile manuel ekleme

en: Manual Adding sitemap pages shortcode
tr: Site haritası sayfalarını shortcode ile manuel ekleme

en: Manual Adding sitemap posts shortcode
tr: Site haritası yazılarını shortcode ile manuel ekleme

en: Manual Adding sitemap shortcode
tr: Site haritasını shortcode ile manuel ekleme

en: Manual Adding the shortcode
tr: Manuel Kısa kod ekleme

en: Manual Adding widget shortcode
tr: Manuel Widget kısa kodu ekleme

en: Medium
tr: Orta

en: Merge SiteNavigation Schema with Yoast Schema
tr: SiteNavigation şemasını Yoast şemasıyla birleştir

en: Merge with Yoast Schema
tr: Yoast şemasıyla birleştir

en: Message not sent. please check your network connection
tr: Mesaj gönderilmedi. lütfen ağ bağlantınızı kontrol edin

en: Message sent successfully, Please wait we will get back to you shortly
tr: Mesaj başarıyla gönderildi, Lütfen bekleyin kısa süre içinde size geri döneceğiz

en: Middle
tr: Orta

en: Migrate Settings
tr: Ayarları taşı

en: Migrate Settings from Table of Contents Plus. Make sure Table of Contents Plus is active while migrating
tr: Ayarları Table of Contents Plus’tan taşıyın. Taşıma sırasında Table of Contents Plus’ın etkin olduğundan emin olun.

en: Migrate Table of Contents Plus
tr: Table of Contents Plus ayarlarını taşı

en: Migrating. Please wait...
tr: Taşınıyor. Lütfen bekleyin…

en: Migration done successfully.
tr: Taşıma başarıyla tamamlandı.

en: Minimum word count to display TOC. Set to 0 for unlimited words (default).
tr: İçindekiler tablosunun görüntülenmesi için gereken asgari kelime sayısı. Sınırsız kelime için 0 olarak ayarlayın (varsayılan).

en: Mobile
tr: Mobil

en: Mobile Smooth Scroll Offset
tr: Mobil Düzgün Kaydırma Dengeleyicisi

en: Molongui Authorship
tr: Molongui Yazarlığı

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: More Documentation
tr: Daha Fazla Dokümantasyon

en: More than 500k Websites, Blogs &amp; E-Commerce shops are powered by our easy table of contents plugin making it the #1 Independent TOC plugin in WordPress.
tr: 500 binden fazla Web Sitesi, Blog ve E-Ticaret mağazası, kolay içindekiler eklentimiz tarafından desteklenmektedir ve bu da onu WordPress'teki 1 numaralı Bağımsız TOC eklentisi yapmaktadır.

en: NOTE:
tr: Not:

en: NOTE: Please keep Smooth Scroll "ON" to make this option work properly.
tr: NOT: Bu seçeneğin düzgün çalışması için lütfen Düzgün Kaydırmayı "AÇIK" tutun.

en: NOTE: The Sticky TOC will only be inserted on post types for which it has been enabled.
tr: NOT: Yapışkan TOC sadece etkinleştirildiği gönderi türlerine eklenecektir.

en: NOTE: The table of contents will only be automatically inserted on post types for which it has been enabled.
tr: NOT: Table of contents yalnızca etkinleştirildiği gönderi türlerine otomatik olarak eklenecektir.

en: Name of the plugin
tr: Eklentinin adı

en: Navigation Scroll Bar
tr: Navigasyon Kaydırma Çubuğu

en: New Action
tr: Yeni eylem

en: No Thanks
tr: Hayır Teşekkürler

en: No Thanks, I will stick with FREE version for now.
tr: Hayır Teşekkürler, şimdilik ÜCRETSİZ sürümle devam edeceğim.

en: No data found to migrate.
tr: Taşınacak veri bulunamadı.

en: No heading text value
tr: Başlık metni değeri yok

en: No. There are no setup fees on any of our plans
tr: Hayır. Planlarımızın hiçbirinde kurulum ücreti yoktur

en: None
tr: Yok

en: None (Default)
tr: Yok (Varsayılan)

en: Note
tr: Not

en: Note:
tr: Not:

en: Note: This setting will override above Limit Path option, if the limit path has been set.
tr: Not: Bu ayar, limit yol ayarlanmışsa yukarıdaki Limit Yol seçeneğini geçersiz kılacaktır.

en: Numeric
tr: Sayısal

en: One-Time Fee
tr: Tek Seferlik Ücret

en: Only Deactivate
tr: Sadece Devre dışı Bırak

en: Open Button Text
tr: Aç Butonu Metni

en: Other reason
tr: Diğer neden

en: Outside
tr: Dışında

en: PERSONAL
tr: KİŞİSEL

en: PHP MBString Extension is not enabled in your php setup, please enabled to work perfectly
tr: PHP MBString Uzantısı php kurulumunuzda etkin değil, mükemmel çalışması için lütfen etkinleştirin

en: PHP Manual
tr: PHP Kılavuzu

en: PRO Settings
tr: PRO Ayarları

en: Paid
tr: Ücretli

en: Persian
tr: Farsça

en: Please describe the feature
tr: Lütfen özelliği açıklayın

en: Please specify, if possible
tr: Lütfen belirtiniz, mümkünse

en: Please support us by Upgrading to Premium version.
tr: Lütfen Premium sürüme yükselterek bizi destekleyin.

en: Position
tr: Konum

[ctx: Position]
en: Left
tr: Sol

[ctx: Position]
en: Right
tr: Sağ

en: Premium Features
tr: Premium Özellikler

en: Preserve Line Breaks
tr: Satır Sonlarını Koru

en: Prevent the loading the core CSS styles. When selected, the appearance options from above will be ignored.
tr: Çekirdek CSS stillerinin yüklenmesini önleyin. Seçildiğinde, yukarıdaki görünüm seçenekleri yok sayılır.

en: Pro Features
tr: Pro Özellikler

en: Product Category
tr: Ürün Kategorisi

en: Purchase Now
tr: Şimdi Satın Al

en: Pure CSS
tr: Saf CSS

en: Query
tr: Sorgu

en: RECOMMENDED
tr: ÖNERİLEN

en: Read The Reviews
tr: Yorumları Okuyun

en: Read Time
tr: Okuma Süresi

en: Relative
tr: İlgili

en: Remove ':' from TOC Title
tr: TOC Başlığından ':' ifadesini kaldırın

en: Remove TOC links
tr: İçindekiler Tablosu bağlantılarını kaldır

en: Replaces Level [1.1] in the table of contents with Alternate TOC Header.
tr: İçindekiler tablosundaki [1.1] Seviyesini Alternatif TOC Başlığı ile değiştirir.

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Restrict generation of the table of contents to pages that match the required path. This path is from the root of your site and always begins with a forward slash.
tr: Table of contents oluşturulmasını gerekli yolla eşleşen sayfalarla kısıtlayın. Bu yol sitenizin kökünden gelir ve her zaman bir eğik çizgi ile başlar.

en: Right
tr: Sağa

en: Right to Left (RTL)
tr: Sağdan Sola (RTL)

en: Save 78%
tr: %78 Tasarruf

en: Save 83%
tr: %83 Tasarruf

en: Save 90%
tr: %90 Tasarruf Edin

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Scroll Fixed Position
tr: Sabit Konumu Kaydır

en: Scroll Max Height
tr: Maksimum Kaydırma Yüksekliği

en: Security Alert: Unauthorized Access!
tr: Güvenlik Uyarısı: Yetkisiz Erişim!

en: Security Alert: nonce not verified!
tr: Güvenlik Uyarısı: nonce doğrulanmadı!

en: See what you'll get with the professional version
tr: Profesyonel sürümle neler elde edeceğinizi görün

en: Select
tr: Seç

en: Select Customer Type
tr: Müşteri Tipini Seçin

en: Select Image
tr: Görsel Seç

en: Select Image after which ETOC should get display
tr: ETOC'un görüntülenmesi gereken Görseli seç

en: Select Paragraph
tr: Paragraf Seç

en: Select Position
tr: Pozisyon Seç

en: Select paragraph after which ETOC should get display
tr: ETOC'un hangi paragraftan sonra görüntüleneceğini seç

en: Select the User Defined option from the Width option to utilitze the custom width.
tr: Özel genişliği kullanmak için Genişlik seçeneğinden Kullanıcı Tanımlı seçeneğini seçin.

en: Select the heading to consider when generating the table of contents. Deselecting a heading will exclude it.
tr: Table of contents oluşturulurken dikkate alınacak başlığı seçin. Bir başlığın seçimi kaldırıldığında başlık hariç tutulur.

en: Select the post types on which sticky table of contents has been to be enabled.
tr: Yapışkan içindekiler tablosunun etkinleştirileceği gönderi türlerini seçin.

en: Select the post types to enable the support for table of contents.
tr: Table of contents desteğini etkinleştirmek için gönderi türlerini seçin.

en: Select the post types which will have the Sticky TOC inserted.
tr: Yapışkan TOC eklenecek gönderi türlerini seç.

en: Select the post types which will have the table of contents automatically inserted.
tr: Table of contents'in otomatik olarak ekleneceği gönderi türlerini seçin.

en: Semi Bold
tr: Yarı Kalın

en: Send Support Request
tr: Destek Talebi Gönder

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shortcode
tr: Kısa Kod

en: Shortcode Button in TinyMCE
tr: TinyMCE’de kısa kod düğmesi

en: Shorten Heading
tr: Başlığı kısalt

en: Show Page title in TOC
tr: Sayfa başlığını TOC'da göster

en: Show as Hierarchy
tr: Hiyerarşi olarak göster

en: Show header text above the table of contents.
tr: Başlık metnini table of contents'in üzerinde gösterin.

en: Show the Sticky TOC for description on the category pages.
tr: Kategori sayfalarında açıklama için Yapışkan TOC'yi göster.

en: Show the Sticky TOC for description on the custom taxonomy pages.
tr: Özel taksonomi sayfalarında açıklama için Yapışkan TOC'yi göster.

en: Show the Sticky TOC for description on the product category pages.
tr: Ürün kategorisi sayfalarında açıklama için Yapışkan TOC'u göster.

en: Show the Sticky TOC for description on the tag pages.
tr: Etiket sayfalarında açıklama için Yapışkan TOC'yi göster.

en: Show the Sticky TOC for qualifying items on the homepage.
tr: Ana sayfada uygun öğeler için Yapışkan TOC'yi göster.

en: Show the table of contents for description on the category pages.
tr: Kategori sayfalarında açıklama için içindekiler tablosunu gösterin.

en: Show the table of contents for description on the custom taxonomy pages.
tr: Özel taksonomi sayfalarında açıklama için içindekiler tablosunu göster.

en: Show the table of contents for description on the product category pages.
tr: Ürün kategorisi sayfalarında açıklama için içindekiler tablosunu göster.

en: Show the table of contents for description on the tag pages.
tr: Etiket sayfalarında açıklama için içindekiler tablosunu göster.

en: Show the table of contents for qualifying items on the homepage.
tr: Ana sayfada uygun öğeler için table of contents'i gösterin.

en: Show when
tr: Ne zaman olduğunu göster

en: Sidebar Width
tr: Kenar Çubuğu Genişliği

en: Simplified Chinese Formal
tr: Basitleştirilmiş Çince Resmi

en: Simplified Chinese Informal
tr: Basitleştirilmiş Çince Gayri Resmi

en: Since every theme is different, this can not be determined automatically. If you are unsure how to find the sidebar's class or id, please ask the theme's support persons.
tr: Her tema farklı olduğu için bu otomatik olarak belirlenemez. Kenar çubuğunun sınıfını veya kimliğini nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, lütfen temanın destek bölümüne sorun.

en: SiteNavigation Schema
tr: SiteNavigation Şeması

en: Smooth Scroll
tr: Düzgün Kaydırma

en: Smooth Scroll Offset
tr: Düzgün Kaydırma Ofseti

en: Special Character
tr: Özel karakter

en: Specify alternate table of contents header string. Add the header to be replaced and the alternate header on a single line separated with a pipe <code>|</code>. Put each additional original and alternate header on its own line.
tr: Alternatif table of contents başlık dizesini belirtin. Değiştirilecek başlığı ve alternatif başlığı bir boru <code>|</code> ile ayırarak tek bir satıra ekleyin. Her ek orijinal ve alternatif başlığı kendi satırına yerleştirin.

en: Specify headings to be excluded from appearing in the table of contents. Separate multiple headings with a pipe
tr: İçindekiler tablosunda görünmesi engellenecek başlıkları belirtin. Birden fazla başlığı bir şerit ile ayırın

en: Specify headings to be excluded from appearing in the table of contents. Separate multiple headings with a pipe <code>|</code>. Use an asterisk <code>*</code> as a wildcard to match other text.
tr: Table of contents'de görünmesi engellenecek başlıkları belirtin. Birden fazla başlığı bir boru <code>|</code> ile ayırın. Diğer metinlerle eşleştirmek için joker karakter olarak yıldız <code>*</code> kullanın.

en: Square
tr: Kare

en: Sticky Sidebar Table of Contents
tr: Yapışkan Kenar Çubuğu İçindekiler Tablosu

en: Sticky TOC
tr: Yapışkan TOC

en: Submit & Deactivate
tr: Gönder & Devre dışı bırak

en: Support the innovation & development by upgrading to PRO
tr: PRO'ya yükselterek inovasyon ve gelişimi destekleyin

en: Supported Attributes
tr: Desteklenen Nitelikler

en: TOC AMP Page Support
tr: TOC AMP Sayfa Desteği

en: TOC Columns
tr: TOC Sütunları

en: TOC Loading Method
tr: TOC Yükleme Yöntemi

en: TOC open on load
tr: TOC yüklendiğinde açık

en: TOCPlus plugin is not installed.
tr: TOCPlus eklentisi yüklü değil.

en: Table of contents as Sticky on your site.
tr: Sitenizde Yapışkan olarak içindekiler tablosu.

en: Tag
tr: Etiket

en: Take your Table of Contents to the NEXT Level!
tr: Table of Contents'i BİR SONRAKİ Seviyeye Taşıyın!

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tech Support
tr: Teknik Destek

en: Technical Issue
tr: Teknik Sorun

en: Technical Support
tr: Teknik Destek

en: Telugu
tr: Teluguca

en: Text Color:
tr: Metin rengi:

en: Text Font Size
tr: Metin yazı tipi boyutu

en: Text Font Weight
tr: Metin yazı tipi kalınlığı

en: Thai
tr: Tay Dili

en: Thank YOU for using Easy Table of Content.
tr: Easy Table of Contents kullandığınız için teşekkür ederiz.

en: Thank You for using Easy TOC!
tr: Easy TOC'u kullandığınız için teşekkür ederiz!

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
tr: <strong>%s</strong> ayarı için kullanılan geri arama işlevi eksik.

en: The theme is only applied to the table of contents which is auto inserted into the post. The Table of Contents widget will inherit the theme widget styles.
tr: Tema yalnızca yazıya otomatik olarak eklenen table of contents'e uygulanır. Table of Contents widget'ı, tema widget'ı stillerini devralacaktır.

en: Theme
tr: Tema

en: Theme Options
tr: Tema Seçenekleri

en: There are two ways for manual adding & display `Easy Table of Contents`:
tr: Manuel olarak `Easy Table of Contents` eklemek ve görüntülemek için iki yol vardır:

en: Thin
tr: İnce

en: This is case sensitive.
tr: Bu büyük/küçük harfe duyarlıdır.

en: This is not case sensitive
tr: Bu büyük/küçük harfe duyarlı değildir

en: This option normally applies to content written in character sets other than ASCII.
tr: Bu seçenek normalde ASCII dışındaki karakter kümelerinde yazılmış içerik için geçerlidir.

en: This plugin has been designed for easiest way & best features for the users & also as well as for the developers, any developer follow the below advanced instructions:
tr: Bu eklenti, kullanıcılar ve ayrıca geliştiriciler için en kolay yol ve en iyi özellikler için tasarlanmıştır, herhangi bir geliştirici aşağıdaki gelişmiş talimatları izler:

en: This provides the same function as the Smooth Scroll Offset option above but applied when the user is visiting your site on a mobile device.
tr: Bu, yukarıdaki Düzgün Kaydırma Dengeleme seçeneği ile aynı işlevi sağlar, ancak kullanıcı sitenizi bir mobil cihazda ziyaret ettiğinde uygulanır.

en: This text will display when no heading found on page/post
tr: Bu metin, sayfada/gönderide başlık bulunmadığında görüntülenecektir

en: This will display the TOC shortcode button in toolbar of classic editor.
tr: Bu, klasik düzenleyicinin araç çubuğunda TOC kısa kodu düğmesini görüntüler.

en: This will remove all of its data when the plugin is deleted.
tr: Bu, eklenti silindiğinde tüm verilerini kaldırır.

en: This will remove anchor link present in TOC heading
tr: Bu, İçindekiler Tablosu başlığında bulunan bağlantı bağlantısını kaldırır.

en: This will show text from begining upto the given number of words
tr: Bu, metni başlangıçtan itibaren belirtilen kelime sayısına kadar gösterir.

en: This will show text from begining upto the given special character
tr: Bu, belirtilen özel karaktere kadar olan metni başlangıçtan itibaren gösterir.

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Title
tr: Başlık

en: Title Color
tr: Başlık Rengi

en: Title Font Size
tr: Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Title Font Weight
tr: Başlık Yazı Tipi Kalınlığı

en: To enable the option to affix or pin the Table of Contents widget enter the theme's sidebar class or id.
tr: Table of Contents widget'ını yapıştırma veya sabitleme seçeneğini etkinleştirmek için temanın kenar çubuğu sınıfını veya kimliğini girin.

en: To solve memory / 500 error on the page where toc shortcode is added through pagebuilder such as DIVI.
tr: DIVI gibi pagebuilder üzerinden toc shortcode eklenen sayfada memory / 500 hatasını çözmek için.

en: To unlock Sticky Theme Design options
tr: Yapışkan Tema Tasarımı seçeneklerinin kilidini açmak için

en: Toggle
tr: Aç/Kapat

en: Toggle Table of Content
tr: İçindekiler Tablosunu Aç/Kapat

en: Toggle View
tr: Görünümü Değiştir

en: Toggle on Header Text
tr: Üstbilgi Metnini Aç / Kapat

en: Top
tr: Üst

en: Traditional Chinese Formal
tr: Geleneksel Çince Resmi

en: Traditional Chinese Informal
tr: Geleneksel Çince Gayri Resmi

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Type
tr: Tür

en: UNLIMITED
tr: SINIRSIZ

en: UPGRADE to PRO
tr: PRO'ya YÜKSELT

en: UPGRADE to PRO Version
tr: PRO Sürüme YÜKSELT

en: Unlimited E-mail support
tr: Sınırsız E-posta desteği

en: Unlimited Sites
tr: Sınırsız Sayıda Site

en: Upgrade the PRO version during this festive season and get our biggest discount of all time on New Purchases, Renewals &amp; Upgrades
tr: Bu festival sezonunda PRO sürümünü yükseltin ve Yeni Satın Alımlarda, Yenilemelerde ve Yükseltmelerde tüm zamanların en büyük indiriminden yararlanın

en: Upgrade to  Pro
tr:  Pro'ya Yükselt

en: Upgrade to Pro
tr: Pro sürüme yükseltin

en: Upload json settings file to import
tr: İçe aktarmak için json ayar dosyasını yükle

en: Upper Alpha/Latin
tr: Üst Alfa/Latin

en: Upper Roman
tr: Büyük Romence

en: Urdu
tr: Urduca

en: Use - rather than _ in anchors.
tr: Bağlantılarda _ yerine - kullanın.

en: Use the following shortcode within your content to have the table of contents display where you wish to:
tr: İçindekiler tablosunun istediğiniz yerde görüntülenmesini sağlamak için içeriğinizde aşağıdaki kısa kodu kullanın:

en: Used by more than 5,00,000+ Users!
tr: 5,00,000+'dan fazla Kullanıcı tarafından kullanılıyor!

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Users can alos customize the appearance of Sticky of the table of contents.
tr: Kullanıcılar ayrıca içindekiler tablosunun Yapışkan görünümünü de özelleştirebilir.

en: Users can faster find the content they want with sticky. Also can change the position of Sticky table of contents with different options.
tr: Kullanıcılar sticky ile istedikleri içeriği daha hızlı bulabilirler. Ayrıca Sticky, içindekiler tablosunun konumunu farklı seçeneklerle değiştirebilir.

en: Users can show estimated read time for your posts/pages inside the table of contents.
tr: Kullanıcılar, içindekiler tablosunun içinde yazılarınız/sayfalarınız için tahmini okuma süresini gösterebilir.

en: Users can show limited number of headings on initial view and show remaining headings on clicking a button.
tr: Kullanıcılar ilk görünümde sınırlı sayıda başlık gösterebilir ve bir butona tıkladığında kalan başlıkları gösterebilir.

en: Users can show/hide sub headings of the table of contents.
tr: Kullanıcılar, içindekiler tablosunun alt başlıklarını gösterebilir/gizleyebilir.

en: Using Insert table of contents option on editor of any post type.
tr: Herhangi bir yazı türünün düzenleyicisinde İçindekiler tablosu ekle seçeneğini kullanma.

en: Using shortcode, you can copy shortcode and paste the shortcode on editor of any post type.
tr: Kısa kodu kullanarak, kısa kodu kopyalayabilir ve herhangi bir yazı türünün editörüne yapıştırabilirsiniz.

en: Using the advanced options below will override the global advanced settings.
tr: Aşağıdaki gelişmiş seçeneklerin kullanılması genel gelişmiş ayarları geçersiz kılacaktır.

en: Using the appearance options below will override the global Appearance settings.
tr: Aşağıdaki görünüm seçeneklerinin kullanılması genel Görünüm ayarlarını geçersiz kılacaktır.

en: View More
tr: Daha Fazla Göster

en: Vision & Mission
tr: Vizyon ve Misyon

en: Warning: %1$s expects parameter %2$s (%3$s) to be a %4$s, %5$s given.
tr: Uyarı: %1$s, %2$s (%3$s) parametresinin %4$s türünde olmasını bekliyor; %5$s verildi.

en: We accepts PayPal and Credit Card payments.
tr: PayPal ve Kredi Kartı ödemelerini kabul ediyoruz.

en: We are dedicated to provide Technical support & Help to our users. Use the below form for sending your questions.
tr: Kendimizi kullanıcılarımıza Teknik destek ve Yardım sağlamaya adadık. Sorularınızı göndermek için aşağıdaki formu kullanın.

en: We are planning to continiously build premium features and release them. We have a roadmap and we listen to our customers to turn their feedback into reality.
tr: Sürekli olarak premium özellikler geliştirmeyi ve bunları yayınlamayı planlıyoruz. Bir yol haritamız var ve geri bildirimlerini gerçeğe dönüştürmek için müşterilerimizi dinliyoruz.

en: We create tutorials for every possible feature and keep it updated for you.
tr: Mümkün olan her özellik için eğitimler oluşturuyor ve bunları sizin için güncel tutuyoruz.

en: We strive to create the best TOC solution in WordPress. Our dedicated development team does continuous development and innovation to make sure we are able to meet your demand.
tr: WordPress'te en iyi TOC çözümünü oluşturmak için çalışıyoruz. Özel geliştirme ekibimiz, talebinizi karşılayabildiğimizden emin olmak için sürekli geliştirme ve yenilik yapmaktadır.

en: We strive to provide the best TOC in the world.
tr: Dünyadaki en iyi TOC'u sunmak için çalışıyoruz.

en: We take bug reports and feature requests seriously. We’re continiously developing &amp; improve this product for last 2 years with passion and love.
tr: Hata raporlarını ve özellik taleplerini ciddiye alıyoruz. Son 2 yıldır bu ürünü tutku ve sevgiyle sürekli geliştiriyoruz.

en: We're constantly expanding the plugin and make it more useful. We have wide variety of features which will fit any use-case.
tr: Eklentiyi sürekli genişletiyor ve daha kullanışlı hale getiriyoruz. Her türlü kullanım durumuna uyacak çok çeşitli özelliklere sahibiz.

en: We're continuously updating our premium features and releasing them.
tr: Premium özelliklerimizi sürekli olarak güncelliyor ve yayınlıyoruz.

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: What payment methods are accepted?
tr: Hangi ödeme yöntemleri kabul ediliyor?

en: What's the time span for your contracts?
tr: Sözleşmelerinizin süresi ne kadar?

en: White
tr: Beyaz

en: Widget Affix Selector
tr: Widget Ek Seçici

en: Widget Easy TOC toggle icon
tr: Easy TOC bileşeni aç/kapat simgesi

en: Width
tr: Genişlik

en: Word Count Limit
tr: Kelime sayısı sınırı

en: Words
tr: Kelimeler

en: Write your query
tr: Sorgunuzu yazın

en: YES! I want to Support by UPGRADING.
tr: EVET! Yükselterek Desteklemek İstiyorum.

en: Yes! Top-notch customer support for our paid customers is key for a quality product, so we’ll do our very best to resolve any issues you encounter via our support page.
tr: Evet! Ücretli müşterilerimiz için birinci sınıf müşteri desteği, kaliteli bir ürün için çok önemlidir, bu nedenle karşılaştığınız sorunları destek sayfamız aracılığıyla çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

en: Yes, you can use the plugins, but you will not get future updates for those plugins.
tr: Evet, eklentileri kullanabilirsiniz, ancak bu eklentiler için gelecekteki güncellemeleri alamazsınız.

en: Yes, you will get updates for all the premium plugins until your subscription is active.
tr: Evet, aboneliğiniz aktif olana kadar tüm premium eklentiler için güncellemeler alacaksınız.

en: Yes. You can cancel your membership by contacting us.
tr: Evet. Bizimle iletişime geçerek üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

en: Yes. You can upgrade your plan by contacting us.
tr: Evet. Bizimle iletişime geçerek planınızı yükseltebilirsiniz.

en: You are fully protected by our 100% Money-Back Guarantee Unconditional. If during the next 14 days you experience an issue that makes the plugin unusable, and we are unable to resolve it, we’ll happily offer a full refund.
tr: Koşulsuz %100 Para İade Garantimiz ile tamamen korunursunuz. Önümüzdeki 14 gün içinde eklentiyi kullanılamaz hale getiren bir sorunla karşılaşırsanız ve bunu çözemezsek, memnuniyetle paranızın tamamını iade edeceğiz.

en: You can add `Easy Table of Contents` without using shortcode from `Auto Insert` option in General Setting so then there is no need to add shortcode while post, page or any post type editing.
tr: Genel Ayarlar'daki `Otomatik Ekle' seçeneğinden kısa kod kullanmadan `Easy Table of Contents' ekleyebilirsiniz, böylece yazı, sayfa veya herhangi bir yazı türü düzenlerken kısa kod eklemenize gerek kalmaz.

en: You can also change background of highlight headings of Sticky `Easy Table of Contents`. (PRO)
tr: Ayrıca Sticky `Easy Table of Contents`in vurgulu başlıklarının arka planını da değiştirebilirsiniz. (PRO)

en: You can also change title of Sticky `Easy Table of Contents`. (PRO)
tr: Sticky `Easy Table of Contents` başlığını da değiştirebilirsiniz. (PRO)

en: You can also change title of highlight headings of Sticky `Easy Table of Contents`. (PRO)
tr: `Easy Table of Contents`in Sticky başlıklarının vurgulu başlığını da değiştirebilirsiniz. (PRO)

en: You can also choose Alignment of Sticky `Easy Table of Contents`.
tr: Ayrıca Sticky `Easy Table of Contents` hizalamasını da seçebilirsiniz.

en: You can also choose Alignment of `Easy Table of Contents`.
tr: Ayrıca `Easy Table of Contents` hizalamasını da seçebilirsiniz.

en: You can also choose Click TOC Close on Mobile of Sticky `Easy Table of Contents`.
tr: Ayrıca Sticky `Easy Table of Contents`i Mobilde TOC Kapat'ı da seçebilirsiniz.

en: You can also choose Click TOC Close on desktop of Sticky `Easy Table of Contents`.
tr: Ayrıca Sticky `Easy Table of Contents` masaüstünde TOC Kapat'ı da seçebilirsiniz.

en: You can also choose Custom Theme colors of Sticky `Easy Table of Contents` according to your requirements. (PRO)
tr: Ayrıca Sticky `Easy Table of Contents`in Özel Tema renklerini ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz. (PRO)

en: You can also choose Custom Theme colors of `Easy Table of Contents`. according to your requirements
tr: Ayrıca `Easy Table of Contents`in Özel Tema renklerini de seçebilirsiniz. ihtiyaçlarınıza göre

en: You can also choose Theme color of Sticky `Easy Table of Contents` on Theme Options section according to your choice. (PRO)
tr: Ayrıca Tema Seçenekleri bölümünde `Easy Table of Contents`in Sticky Tema rengini seçiminize göre seçebilirsiniz. (PRO)

en: You can also choose Theme color of `Easy Table of Contents` on Theme Options section according to your choice.
tr: Tema Seçenekleri bölümünden `Easy Table of Contents`in Tema rengini de tercihinize göre seçebilirsiniz.

en: You can also contact us from
tr: Bizimle şuradan iletişime geçebilirsiniz

en: You can also decide on which device you want to show sticky table of contents Mobile or Laptop.
tr: Sticky içindekiler tablosunu Mobil veya Dizüstü hangi cihazda göstermek istediğinize de karar verebilirsiniz.

en: You can also decide the position of sticky table of contents on left or right.
tr: Sticky içindekiler tablosunun sol veya sağ taraftaki konumuna da karar verebilirsiniz.

en: You can also decide whether the sticky toc should be opened by default on load.
tr: Ayrıca sticky toc'un yüklendiğinde varsayılan olarak açılıp açılmayacağına da karar verebilirsiniz.

en: You can also decide whether to have sticky table of contents enabled on Category|Tag.
tr: Kategori|Etiket üzerinde yapışkan içindekiler tablosunun etkin olup olmayacağına da karar verebilirsiniz.

en: You can also decide whether to have sticky table of contents enabled on Custom Taxonomy.
tr: Özel Taksonomi üzerinde yapışkan içindekiler tablosunun etkin olup olmayacağına da karar verebilirsiniz.

en: You can also decide whether to have sticky table of contents enabled on Homepage.
tr: Ana Sayfada yapışkan içindekiler tablosunun etkin olup olmayacağına da karar verebilirsiniz.

en: You can also decide whether to have sticky table of contents enabled on Product Category.
tr: Ürün Kategorisinde yapışkan içindekiler tablosunun etkin olup olmayacağına da karar verebilirsiniz.

en: You can also highlight headings while scrolling of Sticky `Easy Table of Contents`. (PRO)
tr: Sticky `Easy Table of Contents`i kaydırırken başlıkları da vurgulayabilirsiniz. (PRO)

en: You can also set Font Option of `Easy Table of Contents` according to your needs.
tr: Ayrıca `Easy Table of Contents`in Yazı Tipi Seçeneğini ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

en: You can change Button Text of Sticky `Easy Table of Contents`.
tr: Sticky `Easy Table of Contents`in Buton Metnini değiştirebilirsiniz.

en: You can change height of Sticky `Easy Table of Contents` from select Fixed or Relative sizes or you select custom height then it will be showing custom height option for enter manually height.
tr: Sticky `Easy Table of Contents`in yüksekliğini Sabit veya Göreceli boyutlar arasından değiştirebilirsiniz veya özel yüksekliği seçerseniz, yüksekliği manuel olarak girmek için özel yükseklik seçeneği gösterilecektir.

en: You can change width of Sticky `Easy Table of Contents` from select Fixed or Relative sizes or you select custom width then it will be showing custom width option for enter manually width.
tr: Sticky `Easy Table of Contents`in genişliğini Sabit veya Göreceli boyutlar arasından değiştirebilirsiniz veya özel genişliği seçerseniz, manuel olarak genişlik girmek için özel genişlik seçeneği gösterilecektir.

en: You can change width of `Easy Table of Contents` from select Fixed or Relative sizes or you select custom width then it will be showing custom width option for enter manually width.
tr: Easy Table of Contents'in genişliğini Sabit veya Göreceli boyutlar arasından değiştirebilirsiniz veya özel genişliği seçerseniz, manuel olarak genişlik girmek için özel genişlik seçeneği gösterilecektir.

en: You can check how to use `Easy Table of Contents`, follow the basic details below.
tr: Easy Table of Contents`in nasıl kullanılacağını kontrol edebilir, aşağıdaki temel ayrıntıları takip edebilirsiniz.

en: You can on or off Easy TOC for the AMP Pages.
tr: AMP Sayfaları için Kolay TOC özelliğini açabilir veya kapatabilirsiniz.

en: You can visit this link
tr: Bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
tr: Bu işlemi gerçekleştirmek için yeterli izniniz yok.

en: You have to choose post types on tab General &gt; Enable Support section then `Easy Table of Contents` editor options would be shown to choose settings for particular post type.
tr: Genel &gt; Desteği Etkinleştir sekmesinde gönderi türlerini seçmeniz gerekir, ardından belirli gönderi türü için ayarları seçmek üzere `Easy Table of Contents` düzenleyici seçenekleri gösterilir.

en: You see the following because
tr: Aşağıdakileri görüyorsunuz çünkü

en: and
tr: ve

en: are enabled on this site. Please disabled these to prevent the display of these developers' debug messages.
tr: bu sitede etkinleştirilmiştir. Bu geliştiricilerin hata ayıklama mesajlarının görüntülenmesini önlemek için lütfen bunları devre dışı bırakın.

en: as a wildcard to match other text.
tr: diğer metinlerle eşleştirmek için bir joker karakter olarak.

en: before others and some best resources on Easy TOC in a single email? - Free just for users of Easy TOC!
tr: diğerlerinden önce ve Easy TOC ile ilgili en iyi kaynakları tek bir e-postada mı? - Sadece Easy TOC kullanıcıları için ücretsiz!

en: none
tr: yok

en: or more headings are present
tr: veya mevcut olan daha fazla başlık

en: p (default)
tr: p (varsayılan)
